Új logó (kicsi)

Címünk:

8660 Tab,
Ady Endre utca 5.

2023. december 29-én elhunyt Csepinszky Mária néprajzkutató.
Kaposváron született 1932. július 31-én. Iskoláit Tabon végezte, a szülői házban ismerte és szerette meg a népművészetet.
Somogyország hagyományőrzésében játszott szerepéért, a kulturális és a népművészeti értékek feltárásáért, megismertetéséért, a fiatalokkal való foglalkozásért számos díjat kapott. Ifjúsági érdemérem, Közművelődési díj, Honismereti Mozgalomért emlékplakett, Kós Károly-díj, Széchenyi emlékérem, Somogy polgáraiért díj jelzi e gazdag életutat, hiszen a jelentős vonzerejű skanzen arculatának kialakításában, élővé tételében elévülhetetlenek az érdemei.
Bámulatosan gazdag népművészeti gyűjteményét diákkora kedves falujának, Tabnak ajándékozta. A Koppány-völgyi településen állandó kiállításon tekinthető meg az azóta már mások ajándékaival is gyarapított, másfél­ezres kollekció.
Kiemelkedő szerepe volt a szennai Europa-Nostra díjas Szabadtéri Néprajzi Gyűjtemény létrehozásában és színvonalas működtetésében. Szenna és Tab díszpolgára; számos kitüntetés – köztük a Koós Károly-díj – tulajdonosa. 2007-ben a Somogy Megyei Prima-díj jelöltje volt.
Csepinszky Mária (Mária néni) elment, de gyűjteményét méltón őrzi a tabi Magyar Néprajzi Gyűjtemény.
Mária néni nyugodjon békében!
Tisztelettel és szeretettel őrizzük emlékét!
Megszakítás